TROMBORANGA SALSA ORCHESTRA BIOGRAFIA
Jako część nowej generacji niezależnych orkiestr latynoskich, Tromboranga jest czystą esencją "Salsa Dura". Pikantne składniki Tromborangi to dźwięk puzonów, solidna i mocna perkusja, a oni odzyskują esencję "soneos" (improwizacja głosowa wśród chóru). Z wpływami muzyki salsowej z lat 60-tych i 70-tych, zachowując surowe, mocne i bardzo taneczne brzmienie. Jego oryginalne piosenki, takie jak "Humildad", "Palo pa la campana", "Ah Caraj", "Mi China Colombiana", opowiadają o historiach, które mogą opisać życie każdego z nas i stały się numerem jeden w latynoskich radiach i na parkietach tanecznych na całym świecie. Tromboranga składa się z muzyków z Karaibów i Europy, wszyscy mieszkają w Barcelonie w Hiszpanii.
Jej członkami są:
Joaquín Arteaga, lider zespołu, timbalista i kompozytor z Wenezueli, znany z długiej kariery perkusisty, a także jako lider orkiestry "Bloque 53".
Diego Coppinger, tradycyjny "Sonero", z rozległą karierą, która obejmuje "Tropicana" na Kubie, nadaje kolor i kubański smak, z wielką siłą i doświadczeniem w swoich niesamowitych soneos.
Freddy Ramos, wokalista z Wenezueli, również aranżer z imponującą karierą muzyczną.
Rafael "Madagascar" Arciniegas dodaje kolumbijskiego smaku swoim fortepianem i aranżacjami.
Lorenzo "El diablo" Barriendos, wenezuelski muzyk grający na basie, z gustownymi tumbaos, znany z interwencji z orkiestrami takimi jak Trabuco Venezolano, Mango grupa Guaco między innymi.
Silna i kolorowa sekcja puzonów, która oferuje charakterystyczne piętno na zespole: Vladimir Peña (Wenezuela), Pablo Martin (Katalonia) i Sergi Tous (Hiszpania), wszyscy wspierani przez smak i conga afinque Oriol Martinez i pikantne bongo Marca Triasa.
Ich pierwsza EP-ka "Agua que va caer" trafiła na rynek w listopadzie 2011 roku w oczekiwaniu na pierwszą oficjalną płytę "Salsa Dura" (kwiecień 2012), uznaną przez miłośników muzyki latynoskiej, DJ-ów, tancerzy i wyspecjalizowanych blogerów salsowych za jedną z 10 najlepszych płyt 2012 roku. Nagrał również płytę wraz z Bloque 53 "Tumba Puchunga", na której utwór "Me alborotas" oraz "Tumba Puchunga" osiągnęły pierwsze miejsce w wielu latynoskich rozgłośniach radiowych.
W kwietniu 2013 roku nowa płyta "Al mal tiempo buena salsa" zabrała ich na pierwszą światową trasę koncertową w Hiszpanii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Holandii, Tunezji, Niemczech i Kolumbii. W listopadzie 2013 roku wydają L.P. Vinyl Special Limited Edition (tylko 300 kopii) o nazwie "Solo para coleccionistas Vol. 1". Zostali zaproszeni do zagrania 4 koncertów na jednym z największych festiwali salsy na świecie "La Feria de Cali" w Pereira w Kolumbii. 4 koncerty zostały wypełnione w całości. Od tego czasu zwolennicy i fani zespołu nazywają siebie "Salseros Tromborangueros".
W 2014 r. zespół odwiedził Meksyk w ramach czterodniowej trasy koncertowej, wszystkie koncerty zostały wyprzedane, a publiczność miała okazję usłyszeć kilka utworów z 4. albumu zatytułowanego "Salsa pa' rato", zawierającego 10 nowych oryginalnych utworów.
Z albumu "Salsa pa´rato" utwór "Palo pa la campana" jest już hitem wśród tancerzy salsy, znalazł się wśród 10 najlepszych salsowych piosenek tanecznych 2014 roku. Również "Sentimiento Caleño", piosenka poświęcona miastu Cali. Piosenki z przesłaniem społecznym, takie jak "Esclavo de tu apariencia", "No tengo pa pagar" i "Como la marea" również znane są z chwytliwej melodii.
Rok 2015 nadchodzi wraz z nowym albumem "Golpe con Melodía", zawierającym 8 nowych, trudnych i surowych utworów salsowych oraz świetny swing dla tancerzy, z utworami takimi jak "Golpe con Melodía", son montuno "Carretera" i coverem "La mafia". A także obszerna trasa koncertowa w Kolumbii, Ekwadorze i po raz pierwszy w USA w miastach takich jak Nowy Jork, Miami, Los Angeles, Las Vegas i wielu innych.
W 2016 roku utwory "Ah Caraj, aquí que pasó", "Cambumbo", "El rey sin corona", "No me vuelvo a enamorar" i "Mi China Colombiana" z nowego albumu "Sangre Sudor y Salsa" są już w każdym zestawie salsowym Dj. Wydali również niesamowite nowe teledyski do tych piosenek. W 2016 roku mają długą trasę koncertową od Japonii po Rosję, od USA po Wielką Brytanię i całą Europę.
W październiku 2017 roku wydali "Tumbando Fronteras" (Grooving Frontiers), mocny album z wieloma przesłaniami na temat dzisiejszego świata, zmieszany z groovymi rytmami od salsy, mambo, son montuno po pachangę. "Otro ladrillo en la pared" (kolejna cegła w murze), "Guaguanco pal barrio" (Guaguanco dla mojego sąsiedztwa), "Y no lo digo yo" (To nie ja to mówię) są już popularnymi piosenkami w latynoskich radiach i na parkietach tanecznych. Muzyka Tromboranga jest również wykorzystywana w różnych programach telewizyjnych w Europie, w tym w programie telewizyjnym "Salsa" w Rosji, wygrała "Lukas Awards" "European act of the year 2017" i 2018, także w Kolumbii, na Feria de Cali piosenka "Sentimiento Caleño" zajęła 4 miejsce "Canción de La Feria year 2015".
W marcu 2019 roku ukazał się ich 9. album zatytułowany "Te voy a contar" (I´m gonna tell you). Na ten album Joaquin Arteaga, producent i timbalero, zaprosił specjalnych gości z Puerto Rico, takich jak Jimmy Bosch w "Te perdono", Ismael Miranda w "Huracán no me tumba", a aranżer i zdobywca wielu nagród Grammy Oscar Hernandez zaaranżował latynoski utwór jazzowy "Sal de la cueva". Również utwory takie jak "Un extraterrestre" i "La moda" są obecnie bardzo popularne wśród tancerzy salsy i DJ-ów. Rozległa światowa trasa koncertowa rozpoczęła się już w 2019 roku, z prawie 20 000 osób na pierwszym koncercie w Playas w Ekwadorze.
Pomimo światowej pandemii w 2020 roku, Tromboranga nie zatrzymała się i nagrała swój mistrzowski album zatytułowany "Salsa Terapia" (Salsa Therapy), pełen smacznej, groovy hard salsy. Utwory takie jak "El cuero del tambor", "Devuelveme mis discos", "Pachanguera" i "El mundo al revés" są tańczone z choreografiami na filmach w mediach społecznościowych i odtwarzane w latynoskich radiach na całym świecie. #Tromboranga
Również w 2021 roku wydali specjalny singiel z udziałem afrykańskich muzyków, podczas trasy koncertowej w RPA, ze specjalnym głosem Msaki, w utworze "Baila Africa" napisanym przez Joaquina Arteagę.
Inne utwory, takie jak "Agua que va caer", "Humildad", "Te provoca", "Adios que te vaya bien", "Mama Calunga", "amigo el raton", "Boogaloo Marilu", "Rompe colchon" są obecnie tańczone na parkietach salsotek, szkół tańca, imprez salsowych i festiwali salsy na całym świecie.