Muzyka na żywo/zespoły

Elito Reve y su Charangon

Kuba

Orquesta Reve, znana również jako „El Charangon de Elito Reve”, to muzyczna legenda Kuby i artysta o światowej sławie. Orquesta Reve została założona w 1956 roku przez Elio Reve Matosa, genialnego muzyka z Guantanamo, który zmarł w 1997 roku. Dziś jego syn, Elito Reve, odpowiada za kierownictwo muzyczne zespołu.
Wielu muzyków i wokalistów, którzy obecnie stanowią czołówkę kubańskiej sceny muzycznej, było członkami Orquesta Reve. Przez ponad pół wieku istnienia Orquesta Reve była nie tylko nieporównywalną orkiestrą popularnej muzyki tanecznej, ale także laboratorium, z którego wywodziły się inne orkiestry, inne innowacyjne i udane formuły muzyczne. Można tu wymienić chociażby Ritmo Oriental, Los Van Van, Dan Den, Pupy y los Que Son Son. Gdy w połowie lat pięćdziesiątych Elio Reve osiedlił się w Hawanie, postanowił założyć orkiestrę typu Charanga, mając zamiar zmodernizować tradycyjny Changui.

Najprawdopodobniej największą intuicją tego genialnego muzyka z Guantanamo było postrzeganie Changui jako otwartego gatunku muzycznego, który mógłby być inspirowany innymi formami muzycznymi czy rytmami (changui-shake, changui-pachanga, changui-guaguanco, changui-timba). Jego związek z Changui był niezwykle twórczy i owocny. Jego muzyka, dzisiaj jak i wtedy, jest szczęśliwym wyrazem kreatywnej syntezy tradycji i innowacji. Potwierdzają to sukcesy tras koncertowych, jakie Charangon odbył wielokrotnie w Europie, Peru, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Afryce Zachodniej.

El Charangon de Elio Reve może obecnie poszczycić się dyskografią liczącą ponad 40 albumów i około 250 oryginalnych kompozycji. Zrealizowali ponad 120 tras krajowych i międzynarodowych przez dziesięciolecia. Otrzymali dziesiątki nagród krajowych i międzynarodowych oraz uznanie narodowe i cieszą się licznymi fanami na całym świecie!

W 2016 roku zespół obchodzi swoje 60-lecie. Będzie to świętowane przez cały rok dzięki różnym wydawnictwom, wydarzeniom i trasom koncertowym. El Charangon wyda 4 marca nowy album w Sony Music Mexico (lic. Bis Music) zatytułowany „La Salsa Tiene Mi Son”, z międzynarodową współpracą artystów takich jak Gilberto Santa Rosa, Alexander of Gente D’ Zona, Issac Delgado, Buena Fe, Jose Alberto El Canario i wielu innych. Później w roku (spodziewane późną wiosną 2016) La Reve wyda zupełnie nowy album studyjny zatytułowany "Suave Que No Hay Mas Na", wyprodukowany przez Dagoberto Gonzaleza, który przedstawi nowy skład Orquestra i zaprezentuje nowe brzmienie, w tym utwór i współpracę z najgorętszym aktorem reggaetonu na wyspie, Yomil & El Dany. El Charangon de La Reve przygotowuje kilka dużych wydarzeń w tym roku, aby uczcić ten wyjątkowy moment, w którym zaproszą międzynarodowych artystów na swoje rocznicowe świętowanie w Hawanie na Kubie, na wyspie, jak i za granicą.

Skład artystów

Nie pozwól sobie przegapić swoich ulubionych artystów!

pl_PL
Przewiń do góry